Cevizli Baklava

70,00 TL
 • Ürün Özellikleri
 • Tavsiye Et
 • Türk kültürü ile özdeşleşmiş, Türk mutfağı denince akla gelen ilk yiyeceklerden biridir baklava. Özel günlerimizin vazgeçilmez lezzeti olan bu tatlı, hemen hemen herkesin sevdiği bir tattır. Özellikle bayramlarda, neredeyse her evde ikram edilmesinin yanı sıra düğün veya nişan gibi önemli kutlamalarda da tercih edilen bir yiyecektir. İkram olarak sunulmasının dışında bir misafirliğe, geçmiş olsuna veya taziyeye gidildiğinde de eli boş gitmemek adına akla gelen ilk seçenektir. Pek çok çeşidi olsa da en çok tercih edilenlerden biri olan cevizli baklava ise bu tatlının en klasik halidir.


   

  Tarihçesi hakkında net bir bilgi olmasa da bu eşsiz lezzetin Orta Asya’dan çıktığı biliniyor. O zamanlarda Türkler henüz göçebe bir yaşam sürdüklerinden fırın yerine ateş üzerinde sac kullanarak yiyeceklerini pişiriyorlardı. Bu nedenle de fırında pişen tok ekmek yerine sac üzerinde pişen yufka ekmek tüketiyorlardı. Bu yufka ekmeklerin arasına o bölgede bolca bulunan cevizin serpilmesi ile de ortaya cevizli baklava çıkmış. Kelimenin kökenine gelecek olursak da baklava, eski Türkçedeki “baklahu” sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük “bohça hamur” anlamına geliyor olup, hamuru açmakta kullanılan oklava kelimesinin kökeninin de yine Orta Asya’ya dayandığı ve “oklahu” dan geldiği öne sürülmektedir.


   

  Geçmişi oldukça eskiye dayanan bu lezzeti bir de Baclava’da tadın! Kendi üretimi olup elde üretilen, taze olarak hazırlanan, ince katlı ve bol içli cevizli baklavasının tadına doyamayacaksınız. Odun ateşinde pişirilen ve diğer çeşitlerden farklı olarak yerli kelebek ceviz içi kullanılan bu tatlının 1 kg’da 140 gr ceviz içi bulunup özel tereyağı ve pancar şekeri kullanılmıştır. Aynı zamanda 1 kg’daki adeti 20 olup, 1 adeti ortalama 50 gr’a tekabül etmektedir. Bu lezzeti tatmak için illa ki özel bir gün olması gerekmiyor. Sırf sevdiklerinizle bu eşsiz lezzeti paylaşmak ve ağzınızı tatlandırmak için de sipariş verebilirsiniz. Siparişinizden 1 gün sonra kurye ile teslim edilen ürünlerimiz size ulaştığında bilmelisiniz ki en fazla 3 saat önce üretimden çıkmıştır. Bu nedenle cevizli baklava sipariş edeceksiniz mutlaka Baclava’nın eşsiz ve taze ürünlerini tercih edin!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.