Blog

ŞÖBİYET

08 Mayıs 2019
ŞÖBİYET

“Tıka basa doyma” anlamına gelen şöbiyet, bir baklava çeşidi olup en popüler şerbetli tatlılarımızdan biridir. Kültür olarak damak tadımızın alışık olduğu şerbetli tatlılar, farklı zevklere hitap edecek şekilde çeşitlendirilmiştir. Fıstıklı veya cevizli, hamur açma veya sunuluş şekli farklı olan bu çeşitler arasından tercih yapmak çoğu zaman zor olabiliyor. Ancak şöbiyet, içeriğindeki bol fıstık ve kaymağın muhteşem bir uyum yakaladığı en cezbedici tatlılardan biridir. Özellikle ince ve kat kat açılmış çıtır hamuru ağızda dağılırken üçgen şeklindeki görüntüsü ise mideden önce göze hitap etmektedir.

SÜTLÜ NURİYE

08 Mayıs 2019
SÜTLÜ NURİYE

Söz konusu tatlı olduğunda herkesin damak zevki farklı olabilir. Ancak herkesi ortada buluşturan bir lezzet vardır ki, o da baklavadır. Sütlü Nuriye ise baklavanın en hafif halidir. Özellikle farklı ve daha hafif bir tat arayanlar için ideal bir tercih olan bu tatlı, fındık ve sütün buluşmasıyla oldukça lezzetli bir hale bürünmüştür. Düğün, nişan, doğum günü, yeni iş kutlamaları gibi daha pek çok özel günde başrol alan bu lezzet, hemen hemen herkesin beğenisini kazanmıştır. Tadının hafif olması sayesinde, yiyenler tarafından rahatsız olmadan tüketilebilen bir lezzet olarak tanımlanıyor.

HAVUÇ DİLİMİ

08 Mayıs 2019
HAVUÇ DİLİMİ

Geçmişten bu yana devam ettirdiğimiz birtakım gelenekler gibi bazı lezzetler de günümüzde hala popülerliğini sürdürmektedir. Bunlardan biri de şüphesiz ki baklavadır. Tarihte ilk olarak nereden çıktığı konusu büyük bir tartışma olan bu tatlının, Osmanlı döneminde en lezzetli halini aldığı yadsınamaz bir gerçektir. Günümüzdeyse bu lezzete çok daha farklı şekil ve tatlarda rastlayabiliyoruz. Tıpkı havuç dilimi gibi. Sunum şeklinin, bir tepsinin boydan boya kesilerek uzun dilimler halinde olması sebebiyle bu ismi alan tatlı, incecik yufkası ve iri fıstıklarıyla pek çok insanın favorisi olmayı başarmıştır.

HASIR KADAYIF

08 Mayıs 2019
HASIR KADAYIF

Tarihi Selçuklu’lara kadar dayanıp o dönemlerdeki yemek listelerinde adına rastlanan, hatta sultanların tercihlerinde ilk sıralarda yer alan kadayıf, günümüzde hala popülaritesini korumaktadır. Hamurunun ana malzemesi yalnızca un ve su olan ve özel yöntemlerle ince ipliksi bir yapıya getirilmesiyle ortaya çıkan kadayıf, farklı malzemelerin bir araya getirilmesiyle çeşitlense de temel anlamda günümüze gelene kadar pek fazla değişikliğe uğramamıştır. Ancak 1. kalite fıstıkla buluştuğunda ortaya çıkan hasır kadayıf geleneksel olan bu tadın en lezzetli halidir.

FISTIKLI MİDYE SARMA

08 Mayıs 2019
FISTIKLI MİDYE SARMA

Söz konusu tatlı olduğunda herkesin farklı zevkleri vardır. Ancak baklava hemen hemen herkesin sevdiği bir lezzettir ve çok farklı çeşidi ve sunumu vardır. Fıstıklı midye sarma da en özel çeşitlerden biridir. Bir tatlının lezzetli olmasındaki en önemli faktörler malzeme kalitesi ve ustalıktır. Baclava’dan satın alacağınız midye sarma, Türkiye’nin dört bir tarafından özenle seçilmiş malzemelerin, işinde en iyi ustalarla bir araya gelmesiyle ortaya çıktığından hayal ettiğinizden çok daha fazlasını sunmaktadır.

FISTIKLI DÜRÜM SADE

08 Mayıs 2019
FISTIKLI DÜRÜM SADE

Tatlı, mutfağımızın vazgeçilmez yiyecek çeşitlerinden biri. Özellikle misafirliklerde yemekten sonra çay ile birlikte servis edilen, bir misafirliğe gidildiğinde birlikte götürülen veya önemli organizasyonlarda başrolü çeken klasikleşmiş Türk lezzetlerinden baklava ise 7’den 70’e hemen hemen herkesin sevdiği bir lezzettir. Geçmişi çok eskilere dayanan bu lezzet, günümüzde farklı damaklara hitap eden pek çok farklı çeşitte piyasada yer almaktadır. Fıstıklı dürüm sade de özellikle fıstıklı tatlı sevenlerin karşı koyamadığı bir lezzettir.

FISTIKLI DÜRÜM ÖZEL

08 Mayıs 2019
FISTIKLI DÜRÜM ÖZEL

Tatlıyla arası olmayan insan pek nadirdir. Hatta arası olmayanların bile zaman zaman hayır diyemeyeceği şeyler vardır. Özellikle kültürümüzde çok fazla yeri olan baklava ve çeşitleri, kimsenin hayır demeyeceği bir lezzet olup geçmişten bu yana pek çok özel günümüze eşlik etmektedir. Kız istemeye giderken, yeni bir işe girdiğimizde, misafirliğe giderken götürmek için veya doğum günleri gibi daha pek çok organizasyonda baklava ve çeşitlerini alırız. Ancak herkesin ayrı bir damak tadı vardır. Kimi cevizli, kimi fıstıklı; kimi ince hamur kimi ise kalın hamur sever. Fıstıklı dürüm özel ise, özellikle ince hamur ve fıstıklı baklava sevenlerin tercihi olabilecek bir çeşit olarak pek çok kişi tarafından favori olarak gösterilmektedir.

FISTIKLI BAKLAVA

08 Mayıs 2019
FISTIKLI BAKLAVA

Pek çok farklı çeşidi olsa da çoğumuz için klasikleşmiş bir baklava çeşidi olan fıstıklı baklava, kat kat açılan çıtır hamuru ve içeriğindeki yoğun fıstığı ile her damağa hitap edebiliyor. Pek çok organizasyonda başrol alan bu çeşit; düğün, nişan, kutlama veya cenaze gibi insanların bir araya toplandığı ortamlarda sıklıkla ikram edilmektedir. Adeta bir gelenek haline gelen bu tatlıyı sevmeyen oldukça nadirdir. Geçmişi Osmanlı’ya dayanan bu lezzetli tatlıyı layıkıyla yapabilen ise oldukça azdır.

FISTIK TOPU

08 Mayıs 2019
FISTIK TOPU

Satın aldığınız pek çok üründe kalite sizin için önemlidir. Ancak kültürümüzü yansıtan, yıllardan beridir alışkın olduğumuz lezzetin en kalitelisini bulmak sizin için daha da önemlidir. Söz konusu baklava olunca hepimizin aradığı bir lezzet mutlaka vardır. Özellikle fıstıklı severler için önerimiz fıstık topu olacaktır. Baclava’nın bu ürünü, içinde bolca kullanılan iri taneli fıstık sayesinde lezzeti en üst düzeyde tatmanıza olanak tanıyacaktır.

FISTIK SARMA

08 Mayıs 2019
FISTIK SARMA

Tatlı kültürümüzün vazgeçilmezlerinden biri olan baklavanın her hali ayrı bir lezzet. Herkesin damak tadına uygun olanı bulabileceği çeşitlilikteki bu tatlının tarihi ise oldukça eskilere dayanıyor. Osmanlı döneminde de mutfakta sıkça yer alan baklava, günümüzde hala popülerliğini sürdürüyor. Ancak günümüze gelene kadar birçok çeşidinin ortaya çıkması, seçerken zorlanmamıza neden olabiliyor. Yoğun fıstık tadı ile ön plana çıkan fıstıklı sarma ise baklavada fıstık sevenlerin ilk tercihlerinden biri. Hem kusursuz görüntüsü hem de yoğun lezzeti ile 7’den 70’e herkesin sevebileceği bir çeşit olduğundan bayramlarda, kutlamalarda veya özel günlerde de en sık tercih edilenler arasında yer alıyor

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.